Współpraca

Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Contribute and the translation is 89% complete.

Other languages:
Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎suomi • ‎français • ‎galego • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎slovenčina • ‎中文(中国大陆)‎

Ta strona ma na celu przegląd różnych spraw związanych z rozwojem KDE, w szczególności w zakresie zagadnień związanych z programowaniem. Projekt KDE jest otwarty na wszystkich chętnych, którzy mogą pomóc.

Wiadomości i poczta

Ogólny kierunek rozwoju projektu KDE jest określana przez wszystkich, którzy wnoszą swój wkład - nie ma jednego decydującego planu, jak KDE będzie wyglądać w przyszłości

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co obecnie dzieje się w projekcie, to istnieje wiele źródeł, które warto zobaczyć:

Listy mailingowe
Prawdopodobnie najlepsze źródło informacji o tym, co się dzieje w projekcie KDE. Archiwum jest dostępne tutaj
CommitFilter
Powiadomienia o commitach do repozytoriów kodu źródłowego dotyczące obszarów, które Cię interesują.
KDE Commit-Digest
Cotygodniowe podsumowanie commitów do repozytoriów kodu źródłowego.
The Dot
Aktualności.

Zgłaszanie błędów

Najprostszy sposób, by przyczynić się do rozwoju KDE to zgłosić błąd, znaleziony w KDE, używając Systemu śledzenia błędów w KDE (znanego także jako Bugzilla).

Jeśli w używanej aplikacji wystąpi błąd, wtedy narzędzie o nazwie Dr Konqi pomoże Ci zgłosić zaistniały problem. Dowiedz się więcej jak utworzyć przydatny raport o błędach.

Wprowadzenie do kodowania

Pierwsze kroki w kodowaniu najlepiej skierować na znalezienie czegoś, co można poprawić. Konsultując się w sprawie problemów, na które będziesz szukał odpowiedzi, być może uda Ci się dokonać poprawek. Jeśli uda Ci się to kilka razy, będziesz mógł się ubiegać o konto Współpracownika KDE i dzięki temu dokonywać poprawek bezpośrednio przez Ciebie.

C++

KDE jest napisane głównie w C++. Powinieneś poćwiczyć, jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym językiem. Istnieje wiele dobrych książek o C++ - doskonałym źródłem informacji jest książka "Thinking in C++" Bruce'a Eckela, dostępna w wersji drukowanej oraz jako dokument do pobrania bezpłatnie. Nie jest ważne, aby wszystko zrozumieć od razu zanim zaczniesz udzielać się w KDE, ale trzeba znać podstawową składnię języka.

Qt

To become proficient with KDE coding, you should understand the Qt toolkit. If you are not familiar with Qt, you should work through the tutorials included with Qt Reference Documentation.

If you need a gentler introduction to Qt, or would just like an alternative view, then you may wish to look at the Foundations of Qt Development.

If you prefer to learn Qt by reading a traditional book, take a look at the Books about Qt page. More suggestions on becoming familiar with Qt4 are available How to Learn Qt page.

KDE

Informacje o pracy w KDE zawarte są w sekcji tutoriali. Zauważ, że niektóre z nich wciąż dotyczą KDE3, ale przynajmniej częściowo powinny być pomocne.

Przydatne informacje dotyczące kodowania znajdziesz w dziale FAQ. Informacje tam zawarte mogą dotyczyć KDE4, jednak opisują bardziej ogólne zagadnienia, przydatne także poza KDE.

Zobacz listę książek traktujących o kodowaniu w KDE.

Ostatnia, choć nie najmniej ważna sprawa dotyczy dokumentacji klas KDE dostępnej w sekcji KDE API Reference Manuals, zawierającej także sporo odnośników na temat, jak pisać lub uaktualniać dokumentację. Możesz sięgać do dokumentacji na swoim komputerze lub do najbardziej aktualnej wersji online na stronie API Reference.

Szczegółowy opis powyższych zagadnień znajdziesz w naszym Przewodniku programisty.

Pomoc kontekstowa: Whatsthis

Pomoc kontekstowa w naturalny sposób jest związana z okienkami dialogowymi i widgetami. Aby przygotować pomoc kontekstową, powinieneś umieć programować. W rzeczywistości pomoc kontekstowa jest właściwością widgeta. W programowaniu zorientowanym obiektowo właściwość może przyjmować różne wartości i zachowywać się inaczej w zależności od wartości. W Qt/KDE jest to właściwość o nazwie "whatsthis", a jej wartością jest tekst pomocy kontekstowej, który ma być wyświetlony.

Na szczęście to zadanie nie jest zazwyczaj bardzo trudne, ponieważ istnieją dobre narzędzia pomagające projektować interfejsy użytkownika, najważniejsze, byś wiedzę tu zdobytą wykorzystał potem w projektowaniu interfejsów. Używając frameworku Qt (Qt jest podstawą środowiska KDE), możliwe jest oddzielenie kodu i wyglądu interfejsu. Masz dwie możliwości: interfejs użytkownika zapisany jest wewn. kodu źródłowego (zazwyczaj w plikach .cpp) lub w plikach Qt designera (pliki .ui, będące plikami XML). Drugi przypadek - najlepszy na początek, jako że jest prostszy w użyciu. Jeśli nie masz zainstalowanego Qt designera, możesz to zrobić przez zainstalowanie pakietu Qt z Twojej dystrybucji lub pakietu Qt Designer (jeśli Twoja dystrybucja zawiera wiele mniejszych pakietów).

Szczegółowy przewodnik na temat whatsthis przy użyciu Qt Designer i bezpośrednio w kodzie źródłowym znajdziesz w WhatsThis Tutorial, autorstwa Aarona J. Seigo.

Szukanie błędów i poprawa jakości aplikacji

KDE zawiera dużo aplikacji, ale nie każda z nich ma opiekuna odpowiedzialnego za poprawę błędów, więc zazwyczaj pomagają sobie wszyscy zaangażowani w rozwój danej aplikacji

Jeśli chciałbyś pomóc, ale nie wiesz, od czego zacząć, możesz zacząć od członkostwa w KDE Quality Team - zobacz stronę Quality Team, aby uzyskać więcej informacji. Zauważ, że nie potrzebna jest jakakolwiek znajomość programowania. Programiści regularnie publikują tzw. Junior Jobs zachęcając do udziału w projektach.

Oczywiście można zaangażować się w szukanie błędów, nie będąc członkiem KDE Quality Team - po prostu zakładasz konto w systemie śledzenia błędów i zaczynasz szukać. Tu również nie musisz umieć programować - dla programistów ogromnie pomocna będzie procedura, pozwalająca powtórzyć błąd.

Bugsquad stara się śledzić błędy w oprogramowaniu KDE i upewniać się, że są one poprawiane przez programistów. Nie musisz mieć wiedzy programistycznej, by być członkiem Bugsquad. W rzeczywistości jest to świetny sposób, by wnieść coś do społeczności KDE, jeśli nie zajmujesz się programowaniem.

Interfejs użytkownika

Interfejs użytkownika jest rozległym tematem i również bardzo subiektywnym - to, co dla jednych jest oczywiste, dla innych będzie absurdem i odwrotnie. Dlatego najważniejsze, byś w dyskusji był obiektywny, kierował się zdrowym rozsądkiem i potrafił uzasadnić swoje zdanie.

User interface is a very wide subject, and of course it is highly subjective. Something that seems obvious to you may seem absurd to others and vice versa. Before making a proposal or entering a discussion, make sure you are ready to state your reasoning clearly, and actively work toward finding common ground with others.

Łatwo przeprowadzić szybką analizę interfejsu użytkownika, ale trudno przekonać ludzi do zmiany interfejsu. Dobra, przekonywująca analiza korzysta z wytycznych KDE, programów konkurencyjnych, ogólnych zasad projektowania, które można znaleźć w wielu książkach, wykorzystuje informacje zwrotne od osób testujących. To jest projekt, w którym działają wolontariusze, ale nawet jeśli wszyscy się z Tobą zgadzają, ktoś jeszcze musi wykonać pracę.

KDE Usability Mailing List jest aktywnym miejscem, dobrym do dyskusji o Twoich pomysłach. Jej strona WWW znajduje się pod adresem http://techbase.kde.org/Projects/Usability. Jeśli jesteś już dobrze zaznajomiony z tematem użyteczności, odwiedź OpenUsability.org, projekt programistów open source i ekspertów od użyteczności, ściśle współpracujący z KDE.

Niektóre dokumenty zawierają Wytyczne dot. interfejsu użytkownika KDE (standardy projektowania) i Wytyczne dot. interfejsu użytkownika KDE (zasady projektowania)

Niektóre projekty, zajmujące się analizą interfejsów użytkownika mogą obejmować: sprawdzenie, czy klawisze skrótów są spójne we wszystkich aplikacjach KDE, czy okna dialogowe są zgodne z tym, czego oczekuje użytkownik, obserwację użytkowników oprogramowania KDE, by przekonać się, w jaki sposób wykonują typowe zadania.

Odpowiedzi na Twoje pytania

If your question concerns KDE development, your options are pretty much the same general user ones, with some modifications:

 • Read the Developer FAQ. Many common developer questions have been answered in the KDE Developer FAQ
 • Search/browse KDE websites. A lot of questions can also be answered from the KDE websites, and the documentation included on it. You can search all the KDE websites on the homepage. In addition, you can browse the KDE TechBase website. And if possible, help edit it for clarity, and use the talk page if something is unclear.
 • Search mailing lists. A lot of questions have already been answered on the KDE mailing lists, particular the lists kde-devel, kde2-porting, kde-core-devel, kde-games-devel, kfm-devel and koffice-devel. You can search these lists at lists.kde.org. You should always search for your answer before asking questions on the mailing lists. When you ask a question on a mailing list you are emailing thousands of people -- please do this only if the answer is not available through a simple search.
 • Search engines. Do not forget about your favorite search engine. One of the best search engines is Google. With Google you can also search the great bulk of Usenet news sites, which is also particularly helpful, especially for general programming and gcc-related questions.
 • Przejrzyj kod źródłowy. http://websvn.kde.org and https://projects.kde.org/ pomogą przejrzeć kod. Przeczytaj logi z commitów i różnice w wersji kodu (diff), na którym chcesz pracować. To daje dobry obraz.
 • Zadaj pytanie na listach mailingowych KDE. Jeśli wciąż nie uzyskałeś odpowiedzi na swoje pytanie, spróbuj zadać go na jednej z list mailingowych KDE podanych powyżej.
 • For questions relating to core development or third-party KDE development, unless you are particularly interested in Konqueror, KOffice, games or Java development, your main choice is kde-devel (subscribe).
 • For questions relating to Konqueror development, your main choice is kfm-devel (subscribe)
 • For questions relating to KOffice development, your main choice is koffice-devel (subscribe)
 • For questions relating to games development, your main choice is kde-games-devel (subscribe)
 • For questions relating to Qt development, please use the fine Qt mailing list.

This page was last modified on 11 March 2016, at 10:25. Content is available under Creative Commons License SA 3.0 as well as the GNU Free Documentation License 1.2 unless otherwise noted.